
Welcome to AER, Online Store for resellers
The site is reserved to adults
and vape sector workers.
ARE YOU OF AGE AND RESELLER?
Our webstore uses cookies
to offer a better user experience
we recommend you to accept their use
to fully enjoy your navigation.
Availability date:
Sales reserved to resellers only.
Please log in to view the prices.
The VooPoo Doric Go is a pod system with a built-in 2600mAh battery and simple, intuitive operation. Featuring a one-click ON/OFF switch, it's designed for convenient, everyday MTL vaping. It uses high-capacity 5ml Doric Go cartridges. Compatible with 0.6Ω and 1.0Ω cartridges. Its compact, ergonomic design is ideal for those switching from disposable devices.
FEATURES VooPoo Doric GO Kit | |
| Materials | Aluminum Alloy |
| Size | 41mm x 21mm x 98mm |
Battery | |
| Adjustable temperature | No |
| Adjustable voltage (VV) | No| |
| Adjustable Wattage (VW) | No |
| Battery capacity | 2600mAh |
| Battery type | Inbuilt | Rechargeable | Included |
| Max power | 30W |
Pod | |
| Coil replaceable | No (it is an inbuilt in the pod) |
| Mouthpiece | Yes (replaceable) |
| Liquid capacity | 5ml |
| Rebuildable Coil | No |
| Vaping Style | MTL |
Cartridge replacement
Pull the cartridge off the device and place in a new one.
Coil Replacement
The head is not replaceable. When the head does not perform well anymore, the atomizer should be replaced with a new one.
Difficulty
Easy.
E-liquid refill
Top e-liquid filling.
Contents VooPoo Doric GO Kit:
1 x VooPoo Doric GO Device
1 x Doric Go cartridge 0.6 ohm (5ml)
1 x Doric Go cartridge 1.0 ohm (5ml)
1x 510 Stainless steel Drip Tip
1x Type-C Charging cable
1x User Manual