
Welcome to AER, Online Store for resellers
The site is reserved to adults
and vape sector workers.
ARE YOU OF AGE AND RESELLER?
Our webstore uses cookies
to offer a better user experience
we recommend you to accept their use
to fully enjoy your navigation.
Availability date:
Sales reserved to resellers only.
Please log in to view the prices.
Vaporesso VIBE SE2 Pod Kit is a compact and affordable e-cigarette, designed for simple and reliable everyday use. Equipped with a built-in 1400mAh battery and a 4.5ml cartridge, it uses the VIBE Dual Mesh Pods that allow you to choose between two operating modes: ECO (0.8Ω – 15W) for a more moderate MTL draw or PWR (0.4Ω – 28W) for a more powerful RDL draw. Fast charging via USB-C, ergonomic design and excellent quality-price ratio, it is also ideal for those who are switching from disposable cigarettes.
Battery | |
| Adjustable temperature | No |
| Adjustable voltage (VV) | No| |
| Adjustable Wattage (VW) | No |
| Battery capacity | 1400mAh |
| Battery charging | [DC 5V/1A, Type-C] |
| Battery type | Inbuilt | Rechargeable | Included |
| Max power | 28W |
Pod | |
| Coil replaceable | No (it is an inbuilt in the pod) |
| Mouthpiece | Yes (non-replaceable) |
| Liquid capacity | 4.5ml |
| Rebuildable Coil | No |
| Resistance | 0.6/0.8ohm |
| Vaping Style | [MTL & RDL] |
Cartridge replacement
Pull the cartridge off the device and place in a new one.
Difficulty
Easy.
E-liquid refill
Top e-liquid filling.
Contents Vaporesso Vibe SE2 Pod Kit:
1 x Vaporesso Vibe SE2 Pod battery
1 x Vaporesso Vibe 0.6/0.8 ohm Dual Mesh Smart Pod
1 x User manual
1 x Warranty card