
Welcome to AER, Online Store for resellers
The site is reserved to adults
and vape sector workers.
ARE YOU OF AGE AND RESELLER?
Our webstore uses cookies
to offer a better user experience
we recommend you to accept their use
to fully enjoy your navigation.
Availability date: 06/12/2026
Sales reserved to resellers only.
Please log in to view the prices.
The VOOPOO ARGUS G4 is a new compact pod mod with a modern design, engineered to offer maximum versatility and advanced performance. Featuring a built-in 1650mAh battery, up to 35W of power, and USB-C fast charging, it ensures a smooth, powerful, and long-lasting vaping experience. The innovative ARGUS Multi-Ohm Pod technology allows for the use of different resistances in a single pod, easily switching between 0.4Ω, 0.7Ω, and 1.0Ω modes to accommodate different vaping styles. The device also features a 0.85" TFT HD display, auto-draw system, adjustable airflow control, and full compatibility with the entire ARGUS Pod platform.

Buy5 pieces of this product and receive 2x Voopoo replacement pod Multi-Ohm for Argus G4 - 3.5ml - 3pcs for free directly in your cart
FEATURES Voopoo Argus G4 Pod Kit | |
| Materials | Aluminum Alloy | Zinc Alloy |
| Size | 16.6mm x 27.6mm x 121mm |
| Weight | 85g |
Battery | |
| Adjustable temperature | No |
| Adjustable voltage (VV) | No| |
| Adjustable Wattage (VW) | Yes |
| Battery capacity | 1650mAh |
| Battery charging | By micro USB cable [Fast USB-C (5V/2A)] |
| Modes | [Argus Multi-Ohm] |
| Battery type | Inbuilt | Rechargeable | Included |
| Resistance Range | 0.4-3.0 ohm |
Pod | |
| Coil replaceable | No (it is an inbuilt in the pod) |
| Mouthpiece | Yes (non-replaceable) |
| Liquid capacity | 3.5ml |
| Rebuildable Coil | No |
| Resistance | 0.4-1.0ohm |
| Vaping Style | MTL & DTL |
Airflow control
Rotate the ring on the atomizer top cap clockwise or counterclockwise to regulate the airflow.
Cartridge replacement
Pull the cartridge off the device and place in a new one.
Coil Replacement
The head is not replaceable. When the head does not perform well anymore, the atomizer should be replaced with a new one.
Difficulty
Easy.
E-liquid refill
Pull the pod off of the device. Then pull out the plug on the side of the cartridge. Add e-liquid through the slot.
Contents Voopoo Argus G4 Pod Kit:
1 x ARGUS G4 Device
1 x ARGUS Multi-Ohm Pod 3.5ml 2pcs
1 x Neck lanyard
1 x USB-C charging cable
1 x User manual