
Welcome to AER, Online Store for resellers
The site is reserved to adults
and vape sector workers.
ARE YOU OF AGE AND RESELLER?
Our webstore uses cookies
to offer a better user experience
we recommend you to accept their use
to fully enjoy your navigation.
Availability date:
Sales reserved to resellers only.
Please log in to view the prices.
The Lion by La Tabaccheria, made by Hellvape, is an e-cigarette designed for MTL and RDL vaping. It is a pod mod with a built-in 1900 mAh battery, 2A USB-C fast charging, and a 0.69" OLED display for controlling settings. It allows for adjustable power up to 20W and offers both automatic draw and push-button activation, with adjustable draw to suit different preferences. The cartridge has a 4 ml capacity, an integrated drip tip with a rubber protector, and a side refill system. It is compatible with dedicated built-in coils. A 0.8Ω pod is included (recommended range 15–18W).
FEATURES La Tabaccheria - Lion Kit | |
| Materials | Aluminum Alloy | PCTG |
| Size | 38,8mm x 17,20mm x 95.4mm |
| Weight | 70g |
Battery | |
| Adjustable temperature | No |
| Adjustable voltage (VV) | No| |
| Adjustable Wattage (VW) | Yes |
| Battery capacity | 1900mAh |
| Battery charging | [USB-C 2A] |
| Battery type | Inbuilt | Rechargeable | Included |
| Max power | 20W |
Pod | |
| Coil replaceable | No (it is an inbuilt in the pod) |
| Mouthpiece | Yes (non-replaceable) |
| Liquid capacity | 4ml |
| Rebuildable Coil | No |
| Resistance | 0.8ohm |
| Vaping Style | [MTL, RDL] |
Airflow control
Rotate the ring on the atomizer top cap clockwise or counterclockwise to regulate the airflow.
Cartridge replacement
Pull the cartridge off the device and place in a new one.
Coil Replacement
The head is not replaceable. When the head does not perform well anymore, the atomizer should be replaced with a new one.
Difficulty
Easy.
Contents La Tabaccheria - Lion Kit:
1 x La Tabaccheria - Lion Kit battery
1 x Pod Lion 0.8 ohm