
Welcome to AER, Online Store for resellers
The site is reserved to adults
and vape sector workers.
ARE YOU OF AGE AND RESELLER?
Our webstore uses cookies
to offer a better user experience
we recommend you to accept their use
to fully enjoy your navigation.
Availability date:
Sales reserved to resellers only.
Please log in to view the prices.
Soul 2 by Geekvape is an MTL/RDL kit with a 2100mAh battery, USB-C 2A, and 35W power. Includes 0.6Ω (15-30W) and 1.0Ω (5-15W) pods, compatible with 0.4Ω (not included).
The GeekVape Soul 2 Pod Kit is an MTL/RDL device designed to offer a smooth and customizable vape experience, thanks to its built-in 2100mAh battery and a maximum output of 35W. Featuring a convenient pod system with integrated coils, it ensures ease of use and minimal maintenance, making it ideal for vapers of all levels. USB-C 2A fast charging reduces waiting time between sessions, while the aluminum alloy and PCTG body ensures durability and lightweight. The Soul 2 includes two pods with integrated coils: 0.6Ω (15-30W) for a smoother vape 1.0Ω (5-15W) for a more closed, cigarette-like experience It is also compatible with a 0.4Ω coil (not included) for even greater customization.
FEATURES GeekVape Soul 2 Pod Kit - New Colors | |
| Materials | Aluminum Alloy | PCTG |
| Size | 108.49mm x 33.67mm x 23.50mm |
| Weight | 90.5g |
Battery | |
| Adjustable temperature | No |
| Adjustable voltage (VV) | No| |
| Adjustable Wattage (VW) | No |
| Battery capacity | 2100mAh |
| Battery charging | By micro USB cable [Type-C 5V/2A] |
| Battery type | Inbuilt | Rechargeable | Included |
| Resistance Range | 0.4/0.6/1.0 ohm |
Pod | |
| Coil replaceable | No (it is an inbuilt in the pod) |
| Mouthpiece | Yes (non-replaceable) |
| Liquid capacity | 4ml |
| Rebuildable Coil | No |
| Resistance | 0.6/1.0ohm |
| Vaping Style | MTL & DTL |
Difficulty
Easy.
E-liquid refill
Pull the pod off of the device. Then pull out the plug on the side of the cartridge. Add e-liquid through the slot.
Contents GeekVape Soul 2 Pod Kit - New Colors:
1 x GeekVape Soul 2 Pod Kit - New Color - Device
1 x Pre-installed Geekvape Soul Cartridge (Boost Version) 0.6 ohm
1 x Spare Geekvape Soul Cartridge (Boos Version) 1.0 ohm
1 x Manual
Warning and Info Cards