
Welcome to AER, Online Store for resellers
The site is reserved to adults
and vape sector workers.
ARE YOU OF AGE AND RESELLER?
Our webstore uses cookies
to offer a better user experience
we recommend you to accept their use
to fully enjoy your navigation.
Availability date:
Sales reserved to resellers only.
Please log in to view the prices.
The new ELFA TURBO PRO from ELFBAR combines premium design and advanced performance in a versatile and elegant open pod device. Featuring a built-in 1200mAh battery, up to 18W of power, and Turbo mode, it guarantees an intense and long-lasting vaping experience. Compatible with all ELFA, TOCA, and ONIQUE pods (prefilled and refillable), it supports 0.8Ω and 1.1Ω coils, and is available in 6 colors with a refined metallic finish inspired by Italian design.
Battery | |
| Adjustable temperature | No |
| Adjustable voltage (VV) | No| |
| Adjustable Wattage (VW) | No |
| Battery capacity | 1200mAh |
| Modes | [Turbo] |
| Battery type | Inbuilt | Rechargeable | Included |
| Max power | 18W |
| Resistance Range | 0.8-1.1 ohm |
Pod | |
| Coil replaceable | No (it is an inbuilt in the pod) |
| Mouthpiece | Yes (non-replaceable) |
| Liquid capacity | 2ml |
| Rebuildable Coil | No |
| Resistance | 0.8ohm |
| Vaping Style | MTL |
Cartridge replacement
Pull the cartridge off the device and place in a new one.
Coil Replacement
The head is not replaceable. When the head does not perform well anymore, the atomizer should be replaced with a new one.
Difficulty
Easy.
E-liquid refill
Pull the pod off of the device. Then pull out the plug on the side of the cartridge. Add e-liquid through the slot.
Contents ElfBar Elfa Turbo PRO Kit:
1 x ElfBar Elfa Turbo PRO battery
1 x Replacement cartridge 0.8 ohm
1 x User manual