
Welcome to AER, Online Store for resellers
The site is reserved to adults
and vape sector workers.
ARE YOU OF AGE AND RESELLER?
Our webstore uses cookies
to offer a better user experience
we recommend you to accept their use
to fully enjoy your navigation.
Availability date:
Sales reserved to resellers only.
Please log in to view the prices.
Vaporesso Eco One Pro Pod Kit

Receive 1x piece Vaporesso Eco One Pro Kit for free if you purchase4 pieces Vaporesso Eco One Pro Kit - 3ml
| Color | Stock | Qty |
|---|---|---|
| Mocha Brown | ||
| Frost Pink | ||
| Jade Green | ||
| Midnight Black | ||
| Platinum Silver | ||
| Sapphire Blue | ||
| Wine Red |

Receive 1x piece Vaporesso Eco One Pro Kit for free if you purchase4 pieces Vaporesso Eco One Pro Kit Leather Edition - 3ml
| Color | Stock | Qty |
|---|---|---|
| Cosmic Black | ||
| Mocha Brown | ||
| Spring Green |
FEATURES Vaporesso Eco One Pro Kit | |
| Materials | Steel |
| Size | 16.8mm x 119mm |
| Weight | 36g |
Battery | |
| Adjustable temperature | No |
| Adjustable voltage (VV) | No| |
| Adjustable Wattage (VW) | No |
| Battery capacity | 1400mAh |
| Battery charging | By micro USB cable [Type USB-C] |
| Battery type | Inbuilt | Rechargeable | Included |
| Maximum Charging Current | 5V |
| Corrente massima di uscita | 1A |
| Resistance Range | 0.8/1.2 ohm |
Pod | |
| Coil replaceable | No (it is an inbuilt in the pod) |
| Mouthpiece | Yes (non-replaceable) |
| Rebuildable Coil | No |
| Vaping Style | MTL |
Cartridge replacement
Pull the cartridge off the device and place in a new one.
Difficulty
Easy.
E-liquid refill
Top e-liquid filling.
Extras
Over-heating protection.
Over-discharge protecion
Short circuit protection
Low resistance protection
LED battery indicator
LED flashlight function.