
Welcome to AER, Online Store for resellers
The site is reserved to adults
and vape sector workers.
ARE YOU OF AGE AND RESELLER?
Our webstore uses cookies
to offer a better user experience
we recommend you to accept their use
to fully enjoy your navigation.
Availability date:
Sales reserved to resellers only.
Please log in to view the prices.
Kiwi Spark 2 Pro Kit Advanced and intuitive pod system with a 1400 mAh battery and 10–15W output, ideal for a customizable MTL experience thanks to AirSync™ adjustable airflow. Boostex™ dual-layer mesh technology for enhanced flavor. 2 ml pods available in 0.8Ω and 1.2Ω, with a long lifespan of up to 10,000 puffs and approximately 15 refills. Up to 48 hours of battery life, with smart notifications and vibration feedback to monitor usage. USB-C charging and removable battery. Compatible with drip tips and cotton tips. Fully compatible with the entire Kiwi Spark product range.
FEATURES Kiwi Spark 2 Pro Kit | |
| Diameter | 15.6mm |
| Size | 124mm x 75.5mm x 48.5mm |
Battery | |
| Adjustable temperature | No |
| Adjustable voltage (VV) | No| |
| Adjustable Wattage (VW) | No |
| Battery capacity | 1400mAh |
| Battery charging | By micro USB cable [USB-C] |
| Battery type | Removable | Rechargeable | Included |
| Max power | 15W |
| Resistance Range | 0.8/1.2 ohm |
Pod | |
| Coil replaceable | No (it is an inbuilt in the pod) |
| Mouthpiece | Yes (non-replaceable) |
| Liquid capacity | 2ml |
| Rebuildable Coil | No |
| Resistance | 0.8ohm |
| Vaping Style | MTL |
Airflow control
Rotate the ring at the base of the atomizer.
Cartridge replacement
Pull the cartridge off the device and place in a new one.
Coil Replacement
The head is not replaceable. When the head does not perform well anymore, the atomizer should be replaced with a new one.
Difficulty
Easy.
E-liquid refill
Pull the pod off of the device. Then pull out the plug on the side of the cartridge. Add e-liquid through the slot.
Contents Kiwi Spark 2 Pro Kit:
1 x Kiwi Spark 2 Pro Power Bank 1400mAh
1 x Kiwi Spark 2 Pro Body Battery
1 x Replacement Pod 2ml - 0.8ohm
1 x User Manual
1 x USB Cable
Tips